18.09.2012

Pysia

No hej ;p Dziś kilka słów o moim przeuroczym zwierzaczku <3  Jest to świnka morska o imieniu Pysia :) 
Od jakiegoś czasu marzyłam o śwince morskiej, w Polsce niestety mi to nie wyszło. Miesiąc po przyjeździe do UK razem z Wojtkiem podjęliśmy decyzje, kupujemy świnkę :) Tak oto 19 lipca przynieśliśmy do domku naszego Pysia ;p Jest to dziewczynka, nie wiemy ile ma lat, pan w zoologiku powiedział że jest młoda bo nie ma blizn i ma śliczne futerko, ale może wyglądać na starszą ponieważ jest bardzo gruba xd Rzeczywiście to taka mała kuleczka :) Zauroczył nas w niej biały 'szaliczek' i jasno brązowa plamka na nosku ;p


1. Przytulasek
Zaczynając od początku, gdy ją przynieśliśmy była bardzo płochliwa, nie mogliśmy chodzić obok jej klatki zbyt szybko, ani się zbliżać. Miała domek, w którym ciągle siedziała. Po może 2 dniach zaczęliśmy dawać jej smakołyki na dłoni, domek już był wyjęty, baliśmy się że siedząc w nim wcale się nie oswoi. Nadal bardzo się bała, ale stopniowo zaczęła podchodzić, brała smakołyk i uciekała do kąta ;p Próbowałam ją głaskać, gdy tylko się dała, musiała oswoić się z dotykiem i zapachem mojej dłoni. Po jakimś tygodniu zaczęłam brać ją na ręce i głaskać, oczywiście na początku się bała, nie leżała spokojnie. Gdy już prawie całkiem się oswoiła zaczęła słodko popiskiwać i do teraz uwielbia wylegiwać się na moich nogach albo na brzuchu :) Czasami plącze się we włosy i schodzi na łóżko. Często leży w naszej kołderce, jest jej ciepło i przytulnie.      Pysia ma też swój różowy kocyk i poduszeczkę, kładę ją na wierzchu i zabieram na łóżko gdy chcę żeby była obok a ja coś robię np bransoletki :)  Kocha się przytulać, czego oznaką są jej popiskiwania, to jest taakie cudowne gdy ją głaskamy a ona piszczy i lekko przymyka oczka :) 

2. Spacerki
Świnki morskie potrzebują dużo uwagi ze strony właścicieli, wskazane są codzienne spacery po mieszkaniu no i przytulanie o którym mowa wyżej. Na początku nasza świnka lubiła uciekać do kąta, chować się za odkurzaczem albo plątać w kable. Raz uciekła pod sofe i nie mogliśmy jej wyciągnąć przez pół godziny ;p Do salonu wstęp dla Pysi został wzbroniony. Gdy puszczamy ją na spacerek, oddzielamy jej połowę sypialni  na której nie ma kabli ani nic niebezpiecznego dla Pyśka. Gdy sobie tak spaceruje wydaje specyficzny dźwięk porównywalny z gruchaniem, jest to oznaka zaciekawienia. Mimo że świnka jest baardzo grubiutka potrafi też biegać i skakać ;d Obserwując ją czasami można się nieźle pośmiać :) Gdy widzę że jest już zmęczona i leży wkładam ją z powrotem do klatki :)

3. Klatka, świnka poza klatką i jej potrzeby
Nasz Pysiuś klatkę ma wyłożoną trocinami, zmieniamy je co 4-5 dni. Cieszy mnie to, że siuśki mojej świneczki wcale nie śmierdzą! Nawet gdy sprzątam klatkę i wysypuję trociny nic nie czuć.
Co do higieny świnki poza klatką, to muszę ją pochwalić. Gdy trzymamy ją na rękach/ na łóżku i chce jej się siusiu to zgrzyta zębami, nie zawsze ale przeważnie. Nigdy nie zesikała się na nas ani na swój kocyk. Jeśli jest poza klatką długo a nie zgrzyta zębami to i tak jest jasne że świnka może chcieć załatwić potrzebę, daję ją na chwilkę do klatki ona siusia i biorę ją z powrotem :)  
Przez pierwsze 3 tyg pobytu u nas zdarzało się że podczas spacerku po mieszkaniu sikała po kątach, po jakimś czasie w 1 kąt położyłam worek foliowy a na nim mały ręczniczek i Pysia zaczęła się załatwiać TYLKO tam :) Jest prze kochana pod tym względem :)

4. Kąpiel, pazurki

Ogólnie to świnki należy kąpać tylko gdy się ubrudzą albo gdy zaleci to weterynarz. My postanowiliśmy Pysie wykąpać ponieważ przebywała w niezbyt dużej klatce z królikami i innymi świnkami. Do niskiego naczynia nalałam ciepłą wodę, przygotowałam szampon dla psów(moze być tez dla niemowląt). Następnie włożyliśmy tam świnkę. Nie była wtedy do końca oswojona więc Wojtek musiał mi pomagać, bardzo się wyrywała. Najpierw małym pojemniczkiem zmoczyłam ją, następnie nałożyłam szampon. Pomasowałam i znowu pojemniczkiem spłukałam. Po kąpieli świnkę należy dokładnie wytrzeć i poczekać aż wyschnie niczym włożymy ją do klatki. Jej futerko było gładkie miękkie i pachnące, super sprawa :) 
Co do pazurków, gdy Pysia zaczyna mocno drapać, biorę zwykłe obcążki do paznokci i obcinam. Można kupić też specjalne obcinaczki dla zwierząt. Na pazurkach Pysi dokładnie widać gdzie kończy się odcinek ze skórą a gdzie jest sam paznokieć, tą 2 część obcinam. 

4. Jedzonko 
Świnka , przynajmniej nasza, je bardzo dużo ;p Codziennie dostaje po kilka smakołyków, zdecydowanie jej ulubionym jest pomidor i zwyczajna trawa oraz mlecz :) Nie gardzi też papryką, kapustą pekińską, ogórkiem a nawet bananem. Świnki mogą jeść prawie wszystkie warzywa. Oprócz tego Pysia w klatce cały czas ma wodę, suchą karmę oraz sianko. Ile ona potrafi zjeść ? Jest u nas 2 miesiące przez ten czas zjadła ok 900g sianka i 2 kg karmy. Świnki morskie po jakimś czasie zaczynają reagować na odgłosy/ zachowania zapowiadające nadejście jedzenia. Nasza świnka na dźwięk worka z karmą zaczyna biegać po klatce i piszczeć :) Ostatnio zaczęła robić to rano gdy wstajemy i czasami gdy wrócimy do mieszkania ;p 

Kilka zdjęć Pysi:Pysia zaplątana w nasza kołderkę ;p


zmęczona po spacerku odpoczywa na kocyku :)


Tak jej wygląda szaliczek od spodu xD 


Pysia i ja na łóżku


Pysia siedzi na fejsie xd 
Świnki morskie to niezwykle tanie w utrzymaniu zwierzątka.  Dają wiele radości i są bardzo przyjacielskie. Jesteśmy strasznie zadowoleni z tego że jest z nami. Chyba nigdy nie będziemy żałować tego zakupu, nie sądziliśmy że można aż tak się przywiązać do zwierzaczka :) Świnki żyją nawet 8 lat i mamy nadzieję że nasza Pysia była bardzo młoda gdy ją kupiliśmy. :)

To tyle o naszej królewnie :)

A na koniec pioseneczka : 

mogę słuchać i słuchać....

1 komentarz:

 1. Jaka słodka Pysia, uwielbiam zwierzaki
  ***
  Zawsze zapraszam do siebie. Jestem projektantką, która swoją pasję realizuje na blogu. Będzie mi niezmiernie miło jak mnie odwiedzisz. Gdy uważasz, że coś fajnego robię zaobserwuj mnie, ja również się odwdzięczę.
  ***
  www.zapalov.blogspot.com - blog o moim projektowaniu mody

  OdpowiedzUsuń