17.05.2017

Budowa domu KROK PO KROKU, etap 4 : MUROWANIE ŚCIAN, szalowanie i zbrojenie stropu, nadproża

Witajcie :) Po zalaniu chudziaka, pogoda nas nie rozpieszczała, deszcz deszcz i jeszcze raz deszcz,  rozpoczęcie prac się opóźniało....  W drugiej połowie kwietnia, w końcu udało się zacząć kolejny etap naszej budowy - MUROWANIE :) Aktualnie mamy już zalany stop, o czym osoby obserwujące mnie na instagramie: czekoladka93, doskonale wiedzą, ale o tym nie dziś.. Dziś skupimy się na ścianach, szalunkach, nadprożach i części zbrojeń. Mamy mnóstwo zdjęć, więc etap murowania łącznie z zalewaniem stropu musiałam podzielić na 2 części, w innym przypadku filmik z pokazem slajdów trwałby 30 minut :) Już dziś napiszę wam ile i jakich materiałów potrzebowaliśmy do wykonania całego tego etapu. Opiszę również kolejne etapy prac, chociaż te bardzo ważne elementy oddaliśmy w ręce fachowców. Muszę się pożalić, że pogoda nadal nas nie rozpieszczała, całość trwała 19 dni... z przerwami na deszcz ! :( Dni roboczych w tym czasie było 11, w tym 2 lub 3 razy musieliśmy przerwać prace ze względu na deszcz. Była to straszna psychiczna męczarnia, ale jakoś daliśmy radę i teraz możemy się cieszyć pięknym stropem :) Tak będzie jeszcze przez minimum 2 tygodnie - później możemy zacząć rozszalowywać i myśleć o dalszych etapach :)


ETAP1: KLIK
ETAP 2: KLIK
ETAP 3: KLIK
LINK DO PLAYLISTY NA NASZYM KANALE YOUTUBE - Tu znajdziecie filmiki z pokazami slajdów z poszczególnych etapów w tym z tego, który został opisany poniżej :)

_____________________________________________________________________________

Do wykonania niżej opisanych prac potrzebowaliśmy:

- papa podkładowa 9,5 rolki 10m2
- dysperbit wodny 2 wiadra po 20kg
- pustak max 30cm 30 palet
- pustak max 25cm 14 palet
- pustak max 9cm 8 paleta
- pustak max 12cm 1 paleta
- cegła pełna 1 paleta
PODANE ILOŚCI PUSTAKÓW I CEGŁY SĄ NA CAŁĄ BUDOWĘ ŁĄCZNIE ZE ŚCIANKAMI DZIAŁOWYMI I PODMURÓWKĄ KTÓRE JESZCZE NIE ZOSTAŁY WYBUDOWANE
- cement 1,9t
- wapno 0,9t
- plastyfikator do zaprawy 60szt
- rury kwasoodporne metalowe do komina wraz z wyczystkami i innymi dodatkami (system na cały komin)
- pustaki kominowe z keramzytu na 6metrów wysokości
- pustaki wentylacyjne z keramzytu
- wełna żaroodporna do komina również na 6 metrów wysokości
- piasek płukany 15t
- piasek żółty 20t
PIASEK W ILOŚCI NA PRACE KTÓRE WYKONALIŚMY TERAZ + PODMURÓWKA I MOŻE JESZCZE COŚ ZOSTANIE NA DZIAŁÓWKI
- drut różne średnice ok  3500kg - zostało jeszcze na wieniec na podmurówkę
- klej poliuretanowy do klejenia styropianu w nadproża
- styropian w nadproża 0,6m3 grafitowy 5cm grubości
- kilkanaście kawałków białego o grubości 2cm i 3cm
- gwoździe ilość ciężko określić :) kilkanaście kilogramów
- deski na szalunki ok 8m3 które zostały po fundmanetach plus dokupiliśmy 3m3
- stemple drewniane ok 250szt
- dystanse plastikowe pod zbrojenia 300szt
- drut wiązałkowy ok 15kg - zostanie jeszcze na wieniec na podmurówkę
- pianka poliuretanowa 1szt
- beton B20 33,5m3
- pręt gwintowany - ciężko stwierdzić bo zostało po fundamentach i nie dokupywaliśmy




Przebieg prac:

Na początek przypominam, wszystkie opisane prace wykonała nasza ekipa, na którą namiar macie na dole wpisu, jeśli piszę wykonaliśmy zrobiliśmy itd, cały czas chodzi mi o firmę budowlaną, tak po prostu mi łatwiej :)

Murowanie zaczęliśmy od rozłożenia a raczej przyklejenia na grubą warstwę dysperbitu papy podkładowej - podwójna warstwa. Oczywiście tylko w miejscach gdzie był fundament i będzie budowana ściana. Po rozłożeniu chłopaki wyznaczyli narożniki budynku przy pomocy żyłek budowlanych i zabrali się za budowanie kątów, najpierw powstawał taki narożnik - 6 warstw pustaków, a dopiero później łącząca te narożniki ściana zewnętrzna.


 Grubość zewnętrznych ścian to 30cm. Oczywiście w odpowiednich miejscach zostały zostawione otwory na okna i drzwi. Po zakończeniu poziomu 6 pustaków naokoło domu, zaczęła powstawać kolejna warstwa - następne 6 pustaków w górę i tu sytuacja się powtórzyła, najpierw narożnik, później prosta linia ściany. Oprócz zostawienia otworów na okna chłopaki zostawiali miejsca nad oknem na nadproże- w ostatnim pustaku 25-30cm poza okno. Za zgodą kierownika dodaliśmy 13 warstwę pustaka, z tym że o szerokości 9cm - po zewnętrznej stronie budynku. Ma to spełniać 2 funkcje - ocieplać lity betonowy strop, oraz zastępuje szalunek zewnętrzny stropu co ułatwia pracę. Zaprawa po zewnętrznej stronie budynku była fugowana - tzn wygładzana tak jak fuga w płytkach. Ekipa robiła to szczotką lub pędzlem, ma to ułatwić położenie warstwy ocieplenia i po prostu ładniej wygląda.


Najpierw zostały wymurowane wszystkie ściany zewnętrzne, następnie wewnętrzne nośne o grubości 25cm. Tu ponownie jak w przypadku zewnętrznych, najpierw narożniki, łączenia ścian wewnętrznych z zewnętrznymi a następnie proste odcinki. W miejscach gdzie na 100% w przyszłości stanie ścianka działowa chłopaki zostawiali sobie otwory w ścianie - co 2 pustak, żeby łatwiej móc to w przyszłości połączyć bez kucia. Łącznie ze ścianami nośnymi wewnętrznymi stopniowo powstawał komin. Zdecydowaliśmy się na komin keramzytowy z nieśmiertelnym wkładem kwasoodpornym zabezpieczonym wełną termoizolacyjną/żaroodporną. Dlaczego? dlatego, że jest to rozwiązanie trwałe, mamy mieszane uczucia co do systemów ceramicznych.



Nadproża nad drzwiami wewnętrznymi zostały wykonane w stary ale sprawdzony sposób. Kilka prętów żebrowanych opartych na pustakach poza krawędzią otworu drzwiowego, na to mocna zaprawa i cegła pełna. Nadproże drzwi zewnętrznych ze względu na duży rozmiar zostało zaszalowane, zazbrojone belką z prętów żebrowanych i wylane mocnym betonem - podobnie jak później zostaną zrobione nadproża okienne.


Murowanie trwało 5 dni przy czym murarzy było raz 2 raz 3, plus pomocnicy 1 lub 2. 4 i 5 dzień pracy oprócz murowania był połączony z przygotowaniami szalunków pod strop. 6 i 7 dzień prac w całości był poświęcony szalunkom pod strop, schody i początki szalowania na nadproża.








8 dnia chłopaki zabrali się za robienie zbrojeń, na nadproża, schody, belki, słupy oraz wieniec. Wojtek w międzyczasie pozatykał większe dziury i ubytki w deskach pianką poliuretanową.

Jedyną rzeczą, którą na tym etapie zrobiliśmy sami było przygotowanie styropianu który wylądował w naszych nadprożach. Po długich przemyśleniach i konsultacjach, stwierdziliśmy że damy tam 10cm styropianu grafitowego o najlepszym dostępnym współczynniku przenikania ciepła, a dokładnie 5cm i 5cm na mijankę oraz biały styropian - 3cm w oknach i 5cm w drzwiach balkonowych gdzie skrzynka na roletę będzie większa. Po co ? Skrzynka z roletą zewnętrzną to idealne miejsce na utworzenie się mostku termicznego. Firmy zakładające rolety proponowały nam założenie na gołe betonowe cofnięte o odpowiednią ilość cm nadproże 2cm styroduru, co jak dla nas nie jest wystarczającą ochroną litego betonu przed zimnem. Wkładając w nadproże styropian na tym etapie zyskujemy około 10cm ocieplenia za roletą. Po co biały styropian na wierzch? Ma on dwie funkcje, po 1 do czasu założenia rolet chroni grafitowy styro przed promieniami słonecznymi - pamiętajcie na słońcu grafitowy traci swoje właściwości ! Po drugie ułatwi montaż rolety, mąż obliczył to tak, aby przed montażem nie było konieczności nacinania grafitowego, a jedynie docięcie i usunięcie tego białego plastra który jest na zewnątrz. Po zaszalowaniu, włożeniu styro i zbrojenia nadproże wygląda tak:




Na tym etapie zakończyłam filmik, więc kończę również wpis. Ciąg dalszy niebawem. A przy okazji wspomnę, że stemple i deski będą niebawem do sprzedania - zainteresowanych proszę o maila, jest podany poniżej. Okolice Dębicy :) Pozdrawiam i zachęcam do obejrzenia filmiku z pokazem slajdów :) KLIK
___________________________________________________________________________

Firma budowlana, która zajmuje się budową naszego domu do stanu SSO (z wyjątkiem drobnych prac które wykonujemy sami): TND-BUD  Bartłomiej Łoch, Niedźwiada (podkarpackie), tel: 511024094


Kontakt: nefrifhu@wp.pl

Zapraszam na:

Instagram - KLIK
Fanpage paznokciowy - KLIK
Fanpage mojego sklepu - KLIK
Do mojego sklepu z artykułami do stylizacji paznokci - KLIK
Kanał na YouTube - KLIK

4 komentarze:

  1. Hej, dzięki za ciekawy post, w bardzo przystępny sposób pokazujesz kolejne etapy budowy domu, o czym dotychczas nie miałam większego pojęcia. Co do instalacji elektrycznych, czy w domowej instalacji elektrycznej musi być również przewód koncentryczny, czy nie jest to konieczne?
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja niestety jestem totalnym laikiem jeśli chodzi o budowę i wszystkiego dowiaduję się na bieżąco z każdym kolejnym etapem także na razie nie mogę się wypowiedzieć na ten temat :)

      Usuń
  2. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Naprawdę świetnie napisane. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń